Čo tak primiešať do výživových doplnkov trochu vedy a dozvedieť sa o kolagéne trochu viac. V článkoch vám približujeme, prečo je kolagén dôležitý a z akého dôvodu je potrebné zaradiť ho do svojej výživy. Pozrime sa však na kolagén z blízka.

Aké tajomstvá ukrýva, koľko typov existuje a kde sa v našom tele nachádza? Myslíte si, že tieto informácie sú dôležité len pre vedeckých pracovníkov? Ani náhodou. Umožňujú nám dozvedieť sa viac o svojom tele a zaradiť do stravy prvky, ktoré nám pomôžu lepšie fungovať.

Hoci sa vo všeobecnosti dozvedáme predovšetkým o dvoch typoch kolagénu, ktoré hrajú v organizme hlavnú úlohu, existuje omnoho viac typov, ktoré je dôležité spoznať. Prinášame vám dôležité informácie o rôznych typoch a ich odlišnostiach.

KOLÁGÉN TAK, AKO HO NEPOZNÁTE – AKÉ TYPY EXISTUJÚ?

Typ I

Typ I predstavuje skutočnú hviezdu medzi všetkými typmi kolagénu. Pýtate sa prečo? Na jednej strane stojí fakt, že tento typ je spomedzi všetkých ostatných typov kolagénu zastúpený najviac. V ľudskom organizme mu patrí najväčšie percentuálne zastúpenie a má to svoj dôvod. Pri benefitoch, ktoré má kolagén pre zdravie, často hovoríme o krásnej pokožke, pevných vlasoch a odolných nechtoch. Je to práve kolagén prvého typu, ktorý stojí za celým procesom vedúcim k tomuto výsledku.

Vo sfére krásy vždy hovoríme o najlepšom kolagéne prvého typu. Prečo je to tak? Kolagén prvého typu predstavuje bielkovinový reťazec vo forme aminokyselín, ktoré sú nevyhnutným stavebnými prvkami vlasov, nechtov i pokožky. Pomáha minimalizovať vznik jemných línií i hlbších vrások a zároveň udržuje v pleti hydratáciu, ktorá je kľúčová pre jej mladistvý a rozžiarený vzhľad. Okrem toho, hydratovaná pleť sa automaticky rovná jemnej a hladkej pleti.

Trápia vás problémy s nechtami či padanie vlasov objavujúce sa pri hormonálnych zmenách či striedaní ročných období. Zaraďte do stravy najlepší kolagén prvého typu. Prečo je to tak? Pretože kolagénové stavebné prvky sú nevyhnutné pre posilnenie štruktúry vlasov i nechtov. Ak zaradíte najlepší kolagén prvého typu do svojho pravidelného režimu, vlasy získajú pevnosť a odolnosť a už sa nebudete musieť vyrovnať s ich nadmerným vypadávaním. Rovnaká situácia nastáva i pri nechtoch, ktoré sa často lámu.

Typ II

Pravdepodobne nikto z nás neuvažuje o tom, ako bude na tom náš organizmus v starobe. Každý z nás však ráta s vynárajúcimi sa zdravotnými problémami. Ak sa však pokúšame predstaviť si seba, často máme tendenciu predstavovať si skvelú kondíciu. Snívame o tom, že budeme žiť aktívnym životným štýlom a budeme tým typom starých rodičov, ktorí so svojimi vnúčatami trávia voľný čas aktívne na prechádzkach či dokonca turistike.

V prípade, že sa dokonale vžívate do predstavy aktívneho životného štýlu i v pokročilom veku, tajomstvo úspechu tkvie v zdravých kostiach, chrupavkách, väzoch a šľachách. A hádajte iba jedenkrát z čoho tieto tkanivá ľudského tela pozostávajú. Kolagén druhého typu je hlavným stavebným prvkom chrupaviek v kĺbnych spojeniach kostí. Spolu s kyselinou hyalurónovou, ktorá v kĺboch predstavuje mazivo, sú nerozlučnou dvojkou. V prípade, že je kolagén druhého typu odbúravaný a ničený (čo je bežnou súčasťou procesu starnutia) a kyslina hyalurónová sa rovnako stráca z kĺbov, hlavice kostí začínajú drhnúť jedna o druhú.

Vzniká nepríjemná bolesť kĺbov, ktorá nás sprevádza pri každom pohybe. Ak však zaradíte kolagén druhého typu ako doplnok stravy do svojho jedálneho lístku, pomôžete chrupavkám k obnove a rovnako naštartujete tvorbu kolagénových vlákien i vo svojom organizme. Zdravie chrupaviek je nevyhnutné pre správnu mobilitu. Takže ak si svoju starobu predstavujete vo farbách aktívneho životného štýlu – kolagén druhého typu je nevyhnutnou súčasťou vašej diéty.

Typ III

Predstavili sme vám najlepší kolagén oboch typov. Existuje však i typ tretí, ktorý sa v až tak podstatnej miere nelíši od kolagénu prvého typu. Rovnako sa nachádza a zodpovedá za zdravú pokožku, krásne vlasy a pevné nechty. Zmätení? Nemusíte byť. Okrem toho sa najlepší kolagén tretieho typu nachádza i v orgánoch, ktoré potrebujú byť pružné. Krvné cievy a tiež orgány močovej sústavy, napríklad močový mechúr, vyžadujú pevnosť a pružnosť. Odbúravanie a nedostatočná tvorba kolagénu v pokročilom veku sú zodpovedné napríklad za vznik inkontinencie.

A potom nastupuje najlepší kolagén tretieho typu. Bojovník za pevné cievy a zdravé orgány zodpovedné za filtráciu krvi a vylučovanie. Dokážeme si predstaviť zdravé telo bez toho, aby dokonale fungovali všetky komponenty a zvlášť tie, ktoré slúžia ako trubice pre roznášanie živín a odvod splodín látkového metabolizmu. Funkcia najlepšieho kolagénu tretieho typu je v tomto prípade kľúčová.

Typ V

Kolagén piateho a tretieho typu sú mimoriadne podobné. Ich podoba sa neodráža len v chemickej štruktúre ale i v jeho funkciách. Rovnako ako kolagén tretieho typu hrá úlohu pri stavbe krvných ciev a orgánov. Akých orgánov? Predovšetkým ženských orgánov ako je maternica. Najlepší kolagén piateho typu je podstatný pri tehotenstve – tvorí cievy, ktoré sa podieľajú na prívode kyslíku do plodu a odvodu splodín jeho látkového metabolizmu. Rovnako tvorí bunky placenty, dôležitého orgánu pri zabezpečení výživy plodu.

Typ X

Hoci vieme o existencií ďalších typov kolagénu, zatiaľ nemáme prebádanú ich štruktúru a presnú funkciu, ktorú zohrávajú v organizme človeka. Hranice vedy sa však posúvajú každým dňom a tak môžeme očakávať nástup ďalších typov na scénu v blízkej dobe.

Predstavením všetkých typov kolagénu získavame bližší pohľad na to, ako veľmi je kolagén podstatný v našom tele. Nezohráva len funkciu, ktorá je podstatná preto, aby sme vyzerali dobre a neustále mlado. Je to i tom mať zdravé vnútorné orgány a cievy. Produkcia kolagénu začína po dovŕšení určitého veku klesať. Preto by sme nemali nič nechávať na náhodu a naše zdravie si zabezpečiť pravidelným užívaním kolagénu. Získame tak nielen vyššiu hladinu kolagénu v organizme, ale zároveň podporíme produkciu nášho vlastného kolagénu.